°
High: °
Low: °
Wind:
Chance of precipitation:

Forecast

close
Tuesday, September 18 High School Sports

BASEBALL: The 2018 Senior American Legion Tournament matchups

The pairings for the 2018 Connecticut American Legion Baseball Tournament have been set.

In a new format, teams have been split into pods of four teams with four pods in the Northern Division and four pods in the Southern Division.

Each pod will compete in a double-elimination tournament with the eight pod winners advancing to the Super Regionals.

The Super Regionals are double-elimination.

The winner of the Southern Super Regional and Northern Super Regioanl will meet in a best-of-3 series for the state championship at Ceppa Field in Meriden.

Both state finalists will qualify for the Northeast Regional in Shrewsbury, Mass.

Northern Division (Winners advance to Northern Division Super Regional at Muzzy Field in Bristol)

POD A

Saturday, July 21

Game 1: Windsor (9-12, Zone 8) at Avon (16-2, Zone 1)

Game 2: Tri-Country (13-8, Zone 7) at Willimantic (20-7, Zone 6)

Sunday, July 22

Game 3: Loser game 1 vs. Loser game 2, loser eliminated

Game 4: Winner game 1 vs. winner game 2

Tuesday, July 23

Game 5: Winner game 3 vs. loser game 4, loser eliminated

Wednesday, July 25

Game 6: Winner game 4 vs. winner game 5

Game 7: If necessary

POD B

Saturday, July 21

Game 1: Winsted (11-7, Zone 1) at Niantic (20-7, Zone 6)

Game 2: South Windsor (Zone 8) at West Hartford (15-6, Zone 7)

Sunday, July 22

Game 3: Loser game 1 vs. Loser game 2, loser eliminated

Game 4: Winner game 1 vs. winner game 2

Tuesday, July 23

Game 5: Winner game 3 vs. loser game 4, loser eliminated

Wednesday, July 25

Game 6: Winner game 4 vs. winner game 5

Game 7: If necessary

POD C

Saturday, July 21

Game 1: Moosup (17-10, Zone 6) at Berlin (16-5, Zone 7)

Game 2: Simsbury (11-7, Zone 1) at Ellington (16-5, Zone 8)

Sunday, July 22

Game 3: Loser game 1 vs. Loser game 2, loser eliminated

Game 4: Winner game 1 vs. winner game 2

Tuesday, July 23

Game 5: Winner game 3 vs. loser game 4, loser eliminated

Wednesday, July 25

Game 6: Winner game 4 vs. winner game 5

Game 7: If necessary

Winner advances to 4-team Northern Division regional in Bristol

POD D

Saturday, July 21

Game 1: RCP (13-8, Zone 7) at Tolland (16-5, Zone 8)

Game 2: Waterford (19-8, Zone 6) at Bristol (13-5, Zone 1)

Sunday, July 22

Game 3: Loser game 1 vs. Loser game 2, loser eliminated

Game 4: Winner game 1 vs. winner game 2

Tuesday, July 23

Game 5: Winner game 3 vs. loser game 4, loser eliminated

Wednesday, July 25

Game 6: Winner game 4 vs. winner game 5

Game 7: If necessary

Southern Division (Winners advance to Southern Division Super Regional at Ceppa Field in Meriden)

POD E

Saturday, July 21

Game 1: Bethel (15-9, Zone 5) at Hamden (17-3, Zone 2)

Game 2: Trumbull (16-8, Zone 4) at Southington (20-8, Zone 3)

Sunday, July 22

Game 3: Loser game 1 vs. Loser game 2, loser eliminated

Game 4: Winner game 1 vs. winner game 2

Tuesday, July 23

Game 5: Winner game 3 vs. loser game 4, loser eliminated

Wednesday, July 25

Game 6: Winner game 4 vs. winner game 5

Read Full Article 

Game 7: If necessary

POD F

Saturday, July 21

Game 1: Stratford (13-8, Zone 2) at Cheshire (25-3, Zone 3)

Game 2: Waterbury (15-9, Zone 5) at Wilton (18-6 Zone 4)

Sunday, July 22

Game 3: Loser game 1 vs. Loser game 2, loser eliminated

Game 4: Winner game 1 vs. winner game 2

Tuesday, July 23

Game 5: Winner game 3 vs. loser game 4, loser eliminated

Wednesday, July 25

Game 6: Winner game 4 vs. winner game 5

Game 7: If necessary

POD G

Saturday, July 21

Game 1: Zone 3 No. 4 (Meriden/Guilford) at Stamford (22-2, Zone 4)

Game 2: Branford (16-5 Zone 2) at Naugatuck (16-8, Zone 5)

Sunday, July 22

Game 3: Loser game 1 vs. Loser game 2, loser eliminated

Game 4: Winner game 1 vs. winner game 2

Tuesday, July 23

Game 5: Winner game 3 vs. loser game 4, loser eliminated

Wednesday, July 25

Game 6: Winner game 4 vs. winner game 5

Game 7: If necessary

POD H

Saturday, July 21

Game 1: Westport (13-11, Zone 4) at Oakville (18-6, Zone 5)

Game 2: Middletown (16-12, Zone 3) at North Haven (16-5, Zone 2)

Sunday, July 22

Game 3: Loser game 1 vs. Loser game 2, loser eliminated

Game 4: Winner game 1 vs. winner game 2

Tuesday, July 23

Game 5: Winner game 3 vs. loser game 4, loser eliminated

Wednesday, July 25

Game 6: Winner game 4 vs. winner game 5

Game 7: If necessary

loading